Ke stažení v PDF:

První pastýřský list arcibiskupa Josefa na 29. 9. 2024 (197.54 kB)

Zásvětná modlitba Neposkrvněnému Srdci Panny Marie (29.43 kB)

Zasvěcení AO Panně Marii (22.04 kB)

Zásvětná modlitba PM (dialogická) (75.84 kB)

 

Vážení a milí diecézané, bratři a sestry,

uplynulo již pět měsíců od mého uvedení do služby pastýře Arcidiecéze olomoucké a já se k Vám obracím svým prvním pastýřským listem.

Když jsem pročítal prvotiny některých svých předchůdců, často zrcadlící dobu, v níž byly vytvořeny, přemýšlel jsem, čím Vás mám oslovit já? Mám ve svém poselství zmínit temnější stránky současného dění: války, mravní úpadek a rozkol ve světě i církvi, nebo raději nasadit optimistický tón a připomenout pozitivní dopady biskupské synody o synodalitě, případně mluvit o naději, že v každém momentě se ve světě i v církvi rodí něco nového a krásného?

Nakonec jsem se rozhodl ve svém listě „odrazit se“ od svátku svatých archandělů Michaela, Gabriela a Rafaela, který připadá na dnešní den. Výklad jejich jmen nám může poskytnout základní orientaci a směr: vnímat více Boha. Michael totiž znamená: Kdo je jako Bůh, Gabriel: Bůh projevil svou sílu, Rafael: Bůh uzdravil. V dnešní době jsme přesyceni všemožnými komentáři, a proto je dobré vracet se k myšlence o transcendenci – přesažnosti Boha. K tomu bych Vám rád nabídl dva impulsy vycházející z dnešního Božího slova.

V prvním čtení i v evangeliu jsme slyšeli o tom, jak Bůh projevil svou moc působením Božího Ducha. A Bůh nemlčí ani dnes. Je důležité, abychom nezůstávali jen u názorů a komentářů, ale uvědomili si, že náš Bůh s námi putuje a projevuje se podobně jako v době Mojžíšově nebo Ježíšově a dosvědčuje nám, že „Kdo není proti nám, je s námi.

Silně na mě působí slova proroka Micheáše: „Já vyhlížím Hospodina, čekám na Boha své spásy, můj Bůh mě vyslyší. Neraduj se ze mě, má nepřítelkyně, jestliže jsem padl, zase vstanu, i když sedím v temnotě, Hospodin je mé světlo“. Abychom dokázali napodobit takové jednání i ve svém životě, je třeba nastavit náš vztah k modlitbě. Způsobů modlitby je řada a nejde o to, vybrat a určit ten jediný správný pro všechny, mnohem podstatnější je naše věrnost v modlitbě. Někomu je blízká účast na mši svaté i ve všední den, dalšímu večerní adorace, jiný najde pokoj při modlitbě růžence nebo korunky k Božímu milosrdenství. Pokud jste svůj styl modlitby dosud nenašli, prosím Vás, bratři a sestry, pokuste se jej vybrat nyní a buďte v ní věrní a poznáte její ovoce. To je má prosba i rada.

Boží slovo dnešní neděle nás může také povzbudit k osobnímu rozhodnutí: Nepřizpůsobujme se světu! Takto lze vnímat Ježíšova slova v evangeliu o nutnosti zbavit se ruky, nohy nebo oka, pokud by nás odváděly od Boha, a obdobně vyznívají i slova o nesprávném stylu života v době apoštola Jakuba, který káral hromadění majetku a nečestné jednání bohatých. Žijeme ve světě, kde je mnoho způsobů chování a jednání považováno za normální, ačkoli nejsou v souladu s Božím zákonem a přikázáními. Neznamená to ovšem, že bychom se měli upnout na jednání druhých a začít poukazovat na všechno, co je v našem světě i v církvi v rozporu s pojetím křesťanské morálky. Užitečnější je zaměřit se na prvním místě na svůj život a zkusit rozpoznat, co v něm není správné, co je hříšné, co vytváří překážku Božímu působení v našem životě. To je třeba pojmenovat, změnit a odstranit, abychom neztráceli to, co nám Bůh nabízí a co nám svět nikdy dát nemůže!

Jak jistě víte, bratři a sestry, některá rozhodnutí je dobré vyjádřit viditelným gestem. Od doby své inaugurace jsem byl několikrát dotazován, zda okolnosti naší doby nejsou výzvou k tomu, abychom znovu vykonali úkon zasvěcení naší arcidiecéze Panně Marii. Po zvážení tohoto podnětu a po poradě s mými spolupracovníky jsem se rozhodl, že jej vyslyším. Budu moc rád, když se ke mně připojíte i Vy pod vedením svých pastýřů ve farnosti. Tento úkon spojený s touhou po zřeknutí se toho, co nás od Boha vzdaluje, a s odhodláním upevnit vztah k Bohu skrze zvolenou formu modlitby, vykonáme v neděli 13. října 2024 na závěr mše svaté. Podporuje nás to, co zaznělo v roce 2000 při výkladu Fatimského zjevení Kongregací pro nauku víry: „Panna Maria, jež se zjevila ve Fatimě, obrací naši pozornost na tyto zapomenuté hodnoty, na budoucnost člověka v Bohu, ve které hraje člověk aktivní a zodpovědnou roli. Fatimské poselství svou naléhavou výzvou k obrácení a pokání ve skutečnosti vede k jádru evangelia."

Děkuji Vám, milí diecézané, za přijetí těchto myšlenek a odhodlání pokusit se je přenést do svého života.

S vděčností, v modlitebním spojení a s požehnáním

+Josef Nuzík, arcibiskup olomoucký a metropolita moravský